Byty jsou zlatý důl

·         Nenechme se zlákat na věcí, které nejsou tak důležité, jak jsou podávány.
Jaký byt ale vybrat? Samozřejmě takový, který půjde na dračku, po kterém se zapráší, o který se budou jeho budoucí nájemníci doslova prát. Pokud ho pořizujete přes realitní kancelář, což je nejpohodlnější a asi nejméně nebezpečné, pak si dejte pozor na lákadla typu: „Tento byt se nachází v oblíbené lokalitě, tahle secesní chodba je nádherná, sem se bude chtít každý rád vracet, terasa, které je umístěna na jih je přímo famózní“.

·         A teď se na to pojďme podívat z té druhé stránky.
Oblíbená lokalita je docela abstraktní pojem. Zaprvé může být oblíbená jen pro určitou část obyvatel, nebo se může kvůli nové zástavbě stát opakem. Dojít může i k nastěhování nepřizpůsobivých obyvatel. To jsou všechno reálné věci, které se mohou stát. Pak tahle oblíbená lokalita svůj nepsaný status velmi rychle ztratí. Pak tu máme nádhernou secesní chodbu. Opravdu si myslíte, že na chodbu někoho nalákáte? A poslední uvedeným aspektem je famózní terasa. Kolik času myslíte, že na ni nájemník pobude? Několik dní v roce? Pokud to bude člověk zaměstnaný, což bude, protože nezaměstnanému byste jistě byt nepronajmul, pak tolik času mít nebude.

Ukázali jsme si na velmi jednoduchém příkladu, že není všechno zlato, co se třpytí, jinými slovy, musíme se stále na věci dívat reálně a stát nohama na zemi. Jasně si říci, co je důležité, co méně a na čem opravdu záleží jen minimálně.

Než se tedy pustíte do nakupování nemovitostí, za účelem je dobře pronajmout, dívejte se spíše na to, jak je byt starý, zda je podříznutý, aby nezačal plesnivět, jak starou má elektřinu a zda je vedena v mědi, ne ještě po staru v hliníku, což by novodobé spotřebiče, všechny najednou rozhodně neutáhlo, v jaké stavu jsou odpady a voda. To je pro vaše rozhodování mnohem důležitější.

Obecně platí, že čím je investiční horizont delší, tím bychom měli zvolit dynamičtější způsob investice. Znamená to, že pokud se rozhodnete například pro investice do akcií, se kterými si po dobu, kdy je dítě malé, můžete „hrát“, tedy různě s nimi hýbat tak, jak potřebujete a třeba i trochu riskovat. Pak se dá, když se vašim dětem blíží věk plnoletosti, můžete přesunout investice do něčeho klidnějšího, méně rizikového.