Čas na rozchod? Kdy být upřímný, a kdy raději lhát.

Můžeme se s někým rozejít, aniž bychom mu zlomili srdce? Jistě. Ale jen pokud nás nemiluje. V opačném případě to bez bolesti nejspíš nepůjde. V případě rozchodu se však obvykle snažíme napáchat co nejméně škody. Někdo tvrdí, že je vždy nejlepší říkat pravdu, jiní zase, že milosrdná lež ušetří pocity člověka. Kdy je pravda lepší, a kdy naopak raději lhát?

koule na noze

Je-li důvod hloupý…

Je-li důvod k rozchodu hloupý, ale vy to tak zkrátka cítíte, raději zvažte, zda řeknete pravdu. Pokud se s partnerem chcete rozejít proto, že přibral, a vám už se nelíbí, nebo vás zkrátka nudí, určitě bude lepší lhát. Jemu to totiž nijak nepomůže, ba naopak, ublíží, a vaše upřímnost se tak stane jen větší ráží nábojnice při střele do živého. Můžete říct, že už vám to neklape, nebo že máte v životě jiné cíle. Prostě nějakou tu klišé lež, která je sice matoucí, ale neurazí.

Pokud za to může on…

Choval-li se k vám partner většinu vztahu špatně, křičel na vás, uzurpoval vás, pak nemáte důvod o svém odchodu lhát. Pokud však doufáte, že mu tím otevřete oči, nenamáhejte se. S největší pravděpodobností si totiž důvod vylže sám pro sebe tak, abyste byli tím špatným vy, a on vás mohl nenávidět. Lidé kteří se neumí chovat k partnerovi hezky, obvykle neumí ani přiznat svoji chybu.

lahve s jedem

Je v tom někdo jiný…

Pokud to s tím druhým myslíte vážně, možná by to bylo dobré při rozchodu přiznat, aby se to nedozvěděl od někoho jiného. V případě jednorázového úletu, který vám ovšem otevřel oči, o tom raději pomlčte. Zbytečně tím expartnerovi ublížíte, a snížíte sebevědomí.

Je to skutečně ve vás

Když jste důvodem k rozchodu skutečně vy, záleží jen na tom, kolik jste toho ochotni prozradit. Důvody můžou být různé, a to sexuální orientace, psychické, či rodinné potíže, nemoci, a mnohé další. Nenechte nikoho tvrdit, že musíte vždy říkat pravdu, jedná-li se o vaše soukromí. Vždy se ale snažte při rozchodu chvoat tak, aby to dotyčnému ublížilo co nejméně.