Bezpečná jízda automobilem

Moderní technika

Na bezpečnost má rozhodně velký vliv vyspělost dnešních vozů, které mají mnoho prvků, aby byla zajištěna ochrana posádky i chodců, protože ti jsou při střetu s vozidlem ještě více ohrožení. Takové ABS je i v běžných vozech dost dlouhou dobu, protože pomáhá s krizovým brzděním za mnoha situací jako je mokrá vozovka. Ovšem to je jen takový základ, který brání zablokování kol při prudkém zabrzdění.

moderní automobil

Dnes jsme mnohem dále, protože vozy umí celou řadu dalších věcí, přičemž záleží to samozřejmě na konkrétním modelu a výbavě. Můžeme mít totiž různé asistenty, kam patří hlídání mrtvého úhlu, parkovací asistent, hlídání pruhů a tak dále. To rozhodně není všechno, protože výjimkou není ani to, že vozy dokážou sami řídit, kdy mají různé senzory a kamery, což jim umožňuje třeba na dálnici držet se v pruhu a přizpůsobovat rychlost dané situaci. Hodně se zlepšila také aktivní i pasivní bezpečnost, což je podstatné.

Řízení

Hlavním faktorem na silnicích jsou řidiči, protože ti ovládají své vozy a nesou jistou zodpovědnost. Kdyby na silnicích nebyla žádná pravidla, tak na cestách vládne chaos, takže je zapotřebí je dodržovat. Někdy jsou v sázce lidské životy, takže opravdu se jedná o hodně. U bezpečné jízdy se často hovoří o pojmu pasivní jízda. Ve zkratce to znamená jezdit předvídavě a být obezřetný. I když jsme na hlavní silnici, tak nám někdo nemusí dát přednost a v ten moment je potřeba reagovat.

interiér automobilu

Právě předvídáním můžeme zabránit nehodě. Sledujte také dopravní situaci a přizpůsobte jí svou jízdu. Když je venku mlha je vidět pár metrů před sebe, tak je potřeba zpomalit a zbytečně neriskovat, protože nikdy nevíme, co nás na silnicích může potkat. Důležité je nepřeceňovat své síly a třeba v takovém počasí raději ani nevyjíždět. Pasivní a plynulou jízdu navíc jistě ocení i Váš automobil, protože se bude méně opotřebovávat a zkonzumuje méně paliva.