Euro přepravní palety mohou být i z plastu

Přepravní paletu bude znát snad každý z vás. S velkou pravděpodobností jste se s ní setkali v podobě dřevěné, o hmotnosti přibližně 15 kg a nosnosti maximálně dvou tun. Kromě dřevěných palet a euro palet se však vyrábí i výrobky z plastu, které představují pro dřevěné přepravky svými vlastnostmi a velmi dlouhou životností velice silnou konkurenci.

dřevěné palety

Tvarová stabilita

Dřevěné palety mají značnou nevýhodu v tom, že se snadno mohou poškodit nejen při transportu, ale i v důsledku povětrnostních vlivů. Dřevo je nasákavé vodou, může popraskat a roztrhnout se vlivem mrazu, mohou mu vadit extrémní teplotní výkyvy z horka do zimy a naopak, zatímco plast je vůči všem těmto jevům naprosto netečný. Proso jsou také plastové palety tvarově stabilní za každého počasí, za mrazu, i v letním vedru.

krabice na paletě

Perfektní údržba

Zkuste udržet dřevěnou paletu v čistotě. Je to téměř nemožné vzhledem k tomu, že jsou opracované jen hrubě a nejsou hoblované ani broušené. Dřevěná paleta do sebe natáhne špínu ze země, prach a různé tekutiny včetně olejů a vazelín, a pokud je paleta velmi znečištěná a kontaminovaná, může to být důvod k jejímu vyřazení. U plastových výrobků je čištění velmi snadné, protože jejich povrch je hladký. Jde o výlisek do tvarové formy, nikoli řezané přírodní dřevo.

Značná nosnost

Plastové palety jsou konstruovány tak, aby úspěšně konkurovaly dřevěným paletám i v nosnosti. A nejen, že konkurují, ale v tomto ohledu je i předčí. Plastové euro palety schoellerallibert.com unesou statickou zátěž pěti až sedmi tun, zatímco s dřevěnými paletami můžete počítat s nosností přibližně poloviční. Je skutečně obdivuhodné, co konstruktéři dovedou vyprojektovat, a výrobní linky zhotovit, vždyť plast si mnozí z vás představí jako pružný nebo naopak velmi křehký materiál, který praskne již při zátěži větší, než pár desítek kilogramů.