Jak na kvalitní spánek?

Spánek je samozřejmě neskutečně důležitý pro každého z nás. Díky spánku získáváme energii pro naše tělo, odpočinek pro naši mysl a dostatek času pro naše orgány, aby mohli regenerovat a vše zpracovat. Každý, kdo občas trpí nespavostí, nebo nekvalitním spánkem, vám zajisté potvrdí, že je to velmi nepříjemný zážitek. Kvůli špatnému spánku se ráno probouzíme vyčerpaní, bez energie, přes den můžeme trpět bolestmi hlavy, nic se nám nedaří a naše nálada je na bodu mrazu. Špatná kvalita spánku může ovlivnit negativně také naši pozornost, soustředění nebo například pokus o hubnutí. Co tedy dělat, aby se kvalita našeho spánku výrazně zlepšila? Těch bodů je hned několik. Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější.  

Spící žena

Nejezte před spaním tučné a těžké jídlo.  

Samozřejmě nikdo po vás nechce, abyste hladověli, ale těžké jídlo může kvalitu spánku negativně ovlivnit.  

Nepijte před spaním příliš mnoho tekutin.  

Větší přísun vody nemusí souviset se špatnou kvalitou spánku, ale s velkou pravděpodobností vás potom bude budit častěji váš močový měchýř a pokoušet se usínat několikrát za noc se zajisté nikomu nechce.  

Omezit modré světlo  

Dále je dobré omezit modré světlo ve formě telefonu a televize. Je vědecky dokázáno, že toto světlo narušuje kvalitu spánku velmi výrazným způsobem. Zkuste místo sledování televize a mobilního telefonu raději čtení knihy. Čtení vás příjemně unaví, vytvoříte si tak určitý rituál a jakmile vezmete knížku do ruky Vaše tělo bude vědět, že se blíží spánek a začne se na něj pomalu připravovat. Takový rituál můžete také doplnit o uklidňující meduňkový, nebo heřmánkový čaj, příjemnou teplou sprchu anebo například zapálenou svíčku.  

Spěte v dobře vyvětrané místnosti.  

Svěží čerstvý vzduch je pro náš spánek to nejlepší. Teplota v ložnici by také měla být poměrně nižší než v ostatních místnostech.  

Spánek ženy

Pokud máte problémy s usínáním, nebo se spánkem obecně, je dobré zařadit přes den více pohybu a kvalitní stravu. Může se stát, že se vám nechce spát prostě jenom proto, protože nemáte přes den dostatečný výdaj energie. Snažte se také chodit spát ve stejnou dobu a vstávat stejně tak. Opět jde o vytvoření rituálu pro Vaše tělo, které si velmi snadno na tento režim navykne.  

Pokud vaše problémy se spánkem přetrvávají a už nevíte co vyzkoušet dál, neváhejte a obraťte se na odborníky. Problém může být hlubší a je proto dobré ho řešit s lékaři, případně psychologem