Vybíráme auto

Ruku na srdce – většinou auto do rodiny vybírá muž, a to proto, že se většinou v autech prostě líp vyzná. Tak to ale není vždycky, jsou i ženy které mají rády auta, a některé ho dokonce dokážou spravit. Nicméně výběr auta není jednoduchá věc, a probrat své potřeby a potřeby rodiny by měli oba partneři. Jinak se může snadno stát, že muž sice vybere krásné auto, ale kočárek se vám do něj nevejde. A tomu se určitě chcete vyvarovat. Jak tedy na to?

volant mercedesu

Určitě proberte, co od nového auta potřebujete. Je to veliký kufr? Potřebujete se dostat na chatu, kde vede jen rozbitá polní cesta, a určitě byste ocenili nějaký ten auťák do terénu? Nebo máte děti velké a líbil by se vám sporťák na víkendové výlety?

Dalším důležitým atributem je určitě typ pohonu. Na kratší vzdálenosti se nafta moc nedoporučuje, diesel má rád dlouhé trasy. Pořád je nejrozšířenější benzín – pořizovací cena je nízká, náklady na údržbu taky, a čerpací stanice jsou na každém rohu. Momentálně je sice cena za pohonné hmoty vyšší, ale cena kolísá během let běžně. CNG a LPG jsou sice zatím levnější, nicméně s nimi nesmíte do podzemních garáží, na to taky pamatujte. Uvažujete o elektroautě? Pak nezapomeňte zjistit, jak rychle se nabíjí, kde máte v okolí nabíječky a kolik stojí nové díly – zatím jsou elektroauta dražší na servis, nová baterie vás může vyjít pěkně draho. Rozhodně nezapomeňte u každého auta zjistit, jestli u nás má zastoupení, jak dostupné jsou náhradní díly, kolik bude stát pojistka, servis a pneumatiky. Může se vám to zdát jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí na takové věci zapomíná.

přední světlo fordu
Malý tip na konec – pokud máte vytipované vozy, určitě se na Facebooku přidejte do skupin jejich fanoušků. Hodně vozidel má svoje fanoušky, kteří si ve skupinách vyměňují cenné zkušenosti a rady, a určitě vám zde ochotně poradí, podělí se o informace a vám to může v rozhodování opravdu pomoct. Optimální je si auto vyzkoušet, a pokud půjde o ojeté auto – NIKDY jej nekupujte bez prohlídky zkušeným automechanikem, či nejlépe přímo autorizovaným servisem.