Kulturní zařízení, akce a historie

Společenská a kulturní zařízení zpravidla navštěvujeme za účelem, abychom se odreagovali. Událost, která nás uvádí do společnosti, kde je specifikem rozšířené možnosti výběru zábavy. Každý jedinec vybírá podle vlastního zájmu, k čemu má bližší sympatie. Společenská a kulturní zařízení nám i nabízí vzdělání, odpočinek, zábavu a estetický dojem. Znamenají pro nás zábavu, zalíbení, které je spojené s historií.

GALERIE, KINO, MUZEUM, DIVADLO, KONCERTY, FESTIVAL…a jiné

GALERIE

Nejstarší galerie, která vznikla roku 1976 Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění, která byla první založenou společností. Obrazárna byla předchůdkyní dnešní Národní galerie. Tvoří významnou část sbírky. Nevznikla ze sbírek panovníka, ale přispěním představitelů české šlechty, měšťanů a jednotlivců.

KINO

Mezi dosud fungující a nejstarší kino patří kino Lucerna se sídlem v Praze. Uvedeno do provozu bylo v roce 1907 a je otevřené dodnes. Navštěvuje jej mnoho lidí.

Jaká máme kina?

Letní kino – je provozováno pod širým nebem. V provozu je pouze v letních měsících, ve večerních hodinách.

Autokino – hlediště je uzpůsobeno tak, že se díváte přímo z Vašeho vozu. Zvuk je pouštěn do Vašich aut, prostřednictvím autorádií.

Klasické kino a Multikino – kino je ve vnitřních prostorách. Klasické kino má pouze jeden sál. Multikino je charakteristické více sály k promítání. Jedním z nejrozšířenějším kin je Cinestar.

Národní muzeum Praha

MUZEUM

Slezské zemské muzeum, které patří mezi nejstarší veřejná muzea České Republiky. Bylo založeno roku 1814, se sídlem v Opavě. V dnešní době muzeum spravuje 6 expozičních budov, která mají rozdílná zaměření. Sbírka muzea se může pyšnit z více jak 2,4 miliony exponátů.

DIVADLO

REDUTA BRNO – patří mezi nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě, se sídlem v Brně. Stavební počátky byly provedeny do 16. století. Nejvýznamnější přestavba byla provedena na počátku 17. století, pak 1735 – 1736. Úplně poslední rekonstrukce proběhla roku 2005.

KONCERTY

Veřejná nebo společenská hudební produkce se živou hudbou. Koncerty se konají na stadionech, pod širým nebem, v soukromých prostorách, v koncertní síni, v divadle nebo kostele. Vystoupení na koncertě kde uslyšíte populární hudbu nebo klasickou hudbu. Koncerty, na které fanoušci chodí za účelem si poslechnout jejich oblíbeného zpěváka, hudební kapelu nebo klasickou hudbu.

Dav lidí na koncertě

GALAKONCERT – hudební a společenská událost

KOMORNÍ KONCERT – koncert klasické hudby v komorním obsazení(komorní orchestr, kvartet)

BENEFIČNÍ KONCERT – výtěžek z tohoto druhu koncertu, připadne na dobročinný účel

RECITÁL – koncert jednoho hudebního interpreta, skladby které jsou pouze od jednoho skladatele

PĚVECKÝ KONCERT – sólový nebo sborový

Název KONCERT, byl poprvé použit italským skladatelem Lodovico Grossi da Viadana

(1560 – 1627)

FESTIVAL

Nejstarší festival u nás, který nepřetržitě trvá dodnes od roku 1958 pod jménem Bezručova Opava. Festival zahrnuje široké rozmezí všech uměleckých druhů. Festival se koná po celý měsíc září, každým rokem vždy na jiné téma.

Rozhodně navštivte kulturní zařízení, dozvíte se mnoho zajímavostí, které Vám možná unikly. Můžete zvolit kulturní akci, která bude zaměřená na hudbu. Koncerty a festivaly to pořádně rozjedou. Jestliže toužíte po kultuře vzdělávací a informativní, pak doporučujeme navštívit Galerie nebo Muzea. Pro relaxační kulturu, můžete zvolit kino s přáteli. Pokud chcete zažít emoční zážitek, pak doporučuji Divadelní představení. Na výběr máte z mnoha variant, které se liší Vašimi potřebami.