MAGICKÉ ZELENÉ POZADÍ MĚNÍ SVĚT FILMU

Ve filmech a v televizi chodí herci, a někdy i letí, skrze komplikovanou a fantastickou krajinu, která prostě neexistuje v reálném světě. Jsou na zádech draků, pěstují plodiny na vzdálených planetách nebo navštěvují kouzelné říše s mohutnými citadely obývanými bizarními stvořeními. Někdy se příběh odehrává ve známém městě, ale ve vzdálené minulosti – nebo vzdálené budoucnosti. Někdy postavy bojují ve velkých bitvách a někdy se samotné postavy fyzicky přeměňují nebo vzdorují zákonům gravitace.
 filmový projektor
Všechno toto high-tech klamání se děje s pomocí pozadí zářivě zbarvené tkaniny nebo barvy a procesem nazvaným jako zelená obrazovka kvůli kulisám zákulisí, které jsou typicky zářivě zelené .
 
Zelená obrazovkaumožňuje mediálním technikům snadno oddělit zelené obrazy a panely před lidmi, kteří stojí před nimi, a nahradit pozadí s čímkoli – od animovaných map počasí až po panorama New Yorku z 30. let, až po ledovou zeď střeženou Noční hlídkou v hitu  Hra o trůny.
 
Proces zaznamenává již nahrané video (nebo digitálně přenesený film), živé video nebo počítačový výstup a izoluje a odstraňuje jednu barvu v úzce definované oblasti spektra. Barva je obvykle jasně zelená nebo jasně modrá, protože tyto odstíny se velmi liší od tónů lidské pokožky a obvykle se nenacházejí v oblečení.
 efekty ve filmu
Pro efektivní práci musí být zelené plochy rovnoměrně osvětlené a bez viditelných stínů. Jakmile jsou zelené obrazovky identifikovány a digitálně odstraněny, může se přidat něco zpět, zatímco části původního obrazu, které nejsou zelené, zůstávají nedotčeny. Zelená obrazovka pro živé zdroje vyžaduje hardware, který dokáže rozpoznat a manipulovat s více kamerami – vrstvami definovanými barvou,  zatímco zaznamenaný materiál lze v postprodukci měnit pomocí softwaru pro úpravu videa nebo úpravu fotografií.
 
Během desetiletí se tato technologie stala citlivější a sofistikovanější. Vylepšená detekce okrajů a schopnost oddělit dokonce jednotlivé vlasy na hlavách herců v popředí ze zeleného pozadí dělají integraci živé akce s velkolepými efekty více hladkou a realistickou než kdy předtím.
 
Současně se digitální technologie také stávají levnějšími a přístupnějšími a je nyní dostupná pro každého, kdo má smartphone nebo tablet.