Dovolená v Oderských vrších

Je úplně jedno odkud začneme, kraj je to rázovitý, a protože ještě nevešel do podvědomí rozmazlených, lze zde trávit vskutku tichou dovolenou.
Za všeobecné turistické centrum, dá-li se to tak vůbec nazvat se považuje poutní místo Panna Maria ve skále. Pověst praví, že zde pradávno za kterési války tato žena zachránila život vojákům, když klepla do skály a z té začala vytékat léčivá voda. Dnes je zde místo které se klidně může rovnat Lurdům, nebo jakémukoli jinému potnímu místu. Jen není tak známé a snad i proto je zde takový klid.  Takže zde se můžete ubytovat, buď přímo v hotýlku, nebo v chatkách a odsud budeme vyrážet na výpravy.
Na začátek si můžete hned zde vyšlápnout na „Orlík“, skálu, která vyčnívá z lesa a odkud je výhled do kraje.
ostré skály
Když se pak vydáte opačným směrem, tedy na Heřmánky. Po levé ruce uvidíte zvláštní skálu. Je to vrásový soubor u Klokočůvek. A zde dávejte pozor, nedaleko prý sídlili draci, proto je zde i Dračí skála. Čert ví, zda tam nějaký nezůstal.
 Vydáte-li se zase opačným směrem, tedy zpět a vyšlápnete si kopec, ocitnete se ve Spálově. Když jsem byl dítě, pekli zde domácí chleba, na který se stály fronty. Tady a v okolí jsou větrné mlýny. Ten jeden je ale o dost dále. Je to Maršálkův větřák v Partutovicích.
dřevěný most
Do toho všeho ještě zapadá městečko Potštát. To také stojí za návštěvu. Přímo na náměstí mají polygonální kašnu a morový sloup. Za zmínku stojí i opravená věž. Dáte-li se pak údolím malé říčky Veličky, navštivte i Potštátské skalní město. Samozřejmě, že se nemůže co do slávy rovnat například Adršpachu, ale zase máte jistotu, že zde budete krok, co krok narážet na jiné turisty, nebo stát frontu, abyste se mohli vůbec posunout kupředu. 
A úplně nakonec zmíním údolí Jezernického potoka, kde je tolik dalších věcí k vidění, až oči přechází. Například skály s vyhlídkami, ale i opuštěné štoly. Hezké zážitky.