Na co si dát pozor při koupi elektrocentrály, například elektrocentrály Honda?

Asi není třeba říkat, že jsme se na elektřině stali bez nadsázky závislými. Stačí si jen uvědomit, že bychom stěží zvládli být bez ledničky či mrazáku, zvláště v parném létě, nehledě na spoustu dalších přístrojů, které elektřinu využívají.

Ovšem to neznamená, že bychom byli nadšení, že za ni musíme platit. Přesto je to nutnost – nic není zadarmo, ani elektřina. Část lidí se proto rozhodla, že se na těchto dodavatelích stane nezávislými, a budou si vyrábět vlastní proud.

elektrina2

To je samozřejmě možné, koneckonců na trhu je mnoho modelů elektrocentrál, například elektrocentrály Honda. Ty umožňují se skutečně osamostatnit, co se výroby elektřiny týče. Ano, ještě před pár lety byly v módě solární panely, ale ty se ukázaly jako málo výkonné – zkrátka nedokázaly pokrýt běžnou spotřebu.

Ovšem než ji půjdeme koupit, je potřeba si ujasnit několik věcí. V první řadě je nutné si spočítat, zda se nám tento krok skutečně vyplatí. Přeci jen, generátor není zrovna levná záležitost. K tomu lze navíc připočíst fakt, že je nutné v něm pravidelně doplňovat palivo. A to také nemusí být nejlevnější.

elektrikar4

Pokud jste však rozhodnuti, měly by vás při koupi zajímat především dva údaje. Tím prvním je výkon. Dokáže vyrobit dostatek elektřiny pro to, aby pokryl vaše potřeby, a to i v době, kdy máte zapnuto nejvíce přístrojů?

Svou spotřebu zjistíte poměrně jednoduše na svém vyúčtování. Údaje o výkonu jsou pak vždy uvedeny u daného generátoru. Je tedy nutné vybrat si takový, který bude dostatečně silný.

Důležitá je však také spotřeba paliva. Jako všude, i zde máme modely úspornější i ty, které toho „sní“ opravdu hodně. Je tedy nutné najít takový, který bude mít co nejnižší spotřebu při požadovaném výkonu. Jen tak ušetříte skutečně nejvíce peněz.

Cena by pak neměla hrát až takovou roli. Jistě, budeme mít hranici, nad kterou nemůžeme jít, avšak důraz bychom měli dát především na kvalitu. Jen tak budeme nakonec spokojeni.