Podle čeho vybírat zábradlí ke schodišti a jaké jsou možnosti?

Zábradlí ke každému schodišti prostě patří, plní přitom dvě velmi důležité funkce. První z nich je funkce estetická a ta druhá bezpečnostní. Jak jej vybrat?

Podle čeho vybírat zábradlí ke schodišti a jaké jsou možnosti?

Schodišťové zábradlí by mělo vždy plnit dvě základní funkce. Musí splňovat samozřejmě bezpečnostní a také estetickou funkci. Není vždy úplně snadné vhodné zábradlí vybrat, zejména když nejsme zcela rozhodnuti. Nabízí se totiž celá řada možností. Běžně jsou ve hře především materiály, jako je hliník, ocel, sklo nebo dřevo. Každý materiál má něco do sebe. Jak se tedy rozhodnout?

pexels-photo-6000154

Když toužíte po přírodní klasice

Asi jedním z nejběžněji využívaných materiálů je dřevo. Dřevo působí přírodním dojmem a skvěle dokáže ozvláštnit každý interiér. Kvalitní dřevo je navíc velmi pevným a odolným materiálem, má dlouhou životnost ale pouze za předpokladu, že se o něj budete dobře starat. Dřevěné zábradlí na schodiště potřebuje i kvalitní povrchovou úpravu, vždy je ale nutné počítat právě s pravidelnou údržbou. Odměnou vám ale bude krásné zábradlí s nádechem přírody, což může zcela změnit vzhled interiéru.

Hliník, ocel nebo sklo?

Opakem dřevěného zábradlí je to skleněné. To je považováno za velmi moderní prvek, skleněné zábradlí je pevné a především ale plní tu estetickou funkci. Má povětšinou velmi čisté linie, dobře se hodí do všech moderních domácností, ale péče o něj je ještě náročnější, než je tomu u dřeva. Musí se hodně leštit a mýt, navíc sklo může vlivem slunečních paprsků ztrácet svou původní funkci, na to je potřeba brát zřetel. I přesto, že ale budete mít doma skleněné zábradlí, nebudete se muset obávat toho, že by mohlo dojít k jeho mechanickému poškození, nárazům sklo odolává dobře a nejde ho snadno rozbít či poničit.

pexels-photo-955733

Ocelové nebo hliníkové zábradlí je pak také velmi používané, přičemž ale je to hliníkové o něco oblíbenější. V první řadě je hliník mnohem levnější, než ocel. Hliník je také lehký materiál, se kterým se snadno a dobře manipuluje, což je obrovská výhoda při instalaci zábradlí, hliník se díky speciální úpravě může různě zabarvovat, takže lze volit i povrchovou úpravu, může být matný i lesklý. Má dlouhou životnost a nevyžaduje žádnou speciální péči. I ocelové zábradlí působí na první pohled velmi pěkně, ocel však na rozdíl od hliníku vyžaduje pravidelnou údržbu.

A které zábradlí zaujme vás?