Podmínky pro získání hypotéky

Hypotéka je jeden z nejnáročnějších úvěrových produktů na získání. Pokud si ale chceme splnit sen o vlastním bydlení a nemáme schované miliony pod matrací, nic jiného než splnit podmínky nastavené bankou nám nezbývá. I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky se předhání, která přijde s lepší nabídkou a naláká více nových klientů, přesto každoročně přibývá zamítnutých žádostí úvěrů. Proč tomu tak je?

 

Příjem žadatele

Není potřeba zdlouhavě vysvětlovat, proč je to zrovna příjem žadatele, který je pro banku klíčový. Žadatel musí společně s žádostí o úvěr doložit i výši svých pravidelných příjmů a výdajů, ze kterého banka dokáže snadno vypočítat jeho bilanci. Pokud je příjem příliš nízký a nedokázal by tak pokrýt základní životní potřeby společně se splátkou úvěru, banka přistoupí k zamítnutí žádosti.

rulička peněz

Poměrně novým úvěrovým produktem je americká hypotéka, jejíž název může do značné míry klamat. Nejedná se o hypotéku v pravém slova smyslu, spíše je to kombinace běžného hypotečního a spotřebitelského úvěru. Podmínky jsou ale o poznání benevolentnější, pokud tedy neuspěje žadatel u klasické hypotéky, může zkusit zažádat o tu americkou. Banky u amerických hypoték https://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/ však nabízejí vyšší úrokovou sazbu. 

 

uzavření smlouvy

Registry dlužníků

Pokud veškeré své závazky splácíme bez problémů, získáváme kladné body, které se objevují v registrech dlužníků. Ty nám mohou pomoci v případě žádosti o úvěr, kdy můžeme dosáhnout na výrazně výhodnější podmínky. Žadatelé, kteří mají ale se splácením problémy, získají negativní záznam. Ten je pro poskytovatel úvěru jasným důkazem nespolehlivosti a takový žadatel odejde s největší pravděpodobností z banky s nepořízenou. Nemůže za to pouze banka a její interní podmínky, ale i česká národní banka, která v takovém případě zakazuje schválení úvěru. Snadno by se mohlo stát, že takový dlužník nebude schopen splácet a banka přijde o nemalou investici.

4/5 - (2 votes)