Zábradlí u schodiště či balkónu je něčím, čemu jen málokdy věnujeme větší pozornost. A to platí i o materiálu, ze kterého je zhotoveno. Faktem je, že obvykle se jedná o dřevo či kov, avšak stále častěji se můžeme setkat i se sklem.
Jistě, nezní to příliš bezpečně. A není divu, přeci jen sklo není známo jako materiál se zvlášť velkou výdrží. Avšak i přesto se používá a najdeme ho na mnoha místech. A bezpečnostním standardům skutečně odpovídá. Jak je to možné?
Odpověď je, že se jedná o tvrzené sklo. Již při zběžném pohledu si můžeme všimnout, že je podstatně silnější než to, které máme například doma v oknech. To mu zajišťuje větší odolnost vůči nárazu. Navíc je z obou stran potaženo fólií, která jednak usnadňuje údržbu, neboť na ní neulpívají otisky prstů, a zároveň brání tomu, aby se v nepravděpodobném případě roztříštění skla střepy rozletěly všude.
Proč se ale používá zrovna skleněné zábradlí? Je přeci jasné, že i když vezmeme v úvahu výše zmíněná fakta, kov či dřevo jsou stále pevnější a bezpečnější. Není tedy jeho používání hloupé?
Popravdě, není. Umožňuje totiž výhled či alespoň průchod světla, a to je také důležité. Najdeme jej například v bytech panelových domů. Zde se obvykle jedná o kovovou konstrukci, kde jednu polovinu tvoří příčle z onoho materiálu, a tu druhou matné sklo. To je matné proto, aby bylo alespoň částečně chráněno soukromí obyvatel domu.
Své použití si také našly v nejrůznějších obchodních centrech. Zde slouží k tomu, aby zákazníci měli ničím nerušený výhled na obchody pod sebou. Jedná se samozřejmě o taktiku, jak do nich přilákat ještě více lidí.
Jak je vidět, najdeme tento typ zábradlí na více místech, než se na první pohled může zdát. A je to hlavně proto, že v tomto případě dávají lidé přednost pohodlí a výhledu před bezpečím. Ale nemusíte se bát – jak již bylo řečeno, bezpečnostním standardům odpovídá. Není se tedy čeho bát.